Խնդիր 241
Առաջին գրքում կա 256 էջ,երկրորդում՝80 էջով ավելի,իսկ երրորդում՝երկրորդից 112 էջով ավելի։Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։
Լուծում՝
256+80=336
336+112=448
Պատ․՝448
Խնդիր 241
Առաջին գրքում կա 256 էջ,երկրորդում՝80 էջով ավելի,իսկ երրորդում՝երկրորդից 112 էջով ավելի։Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։
Լուծում՝
256+80=336
336+112=448
Պատ․՝448
Վարժ․234
Օգտվելով գումարման զուգորդական օրենքից՝հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով։
ա 39+13+87=139
13+87=100
100+39=139
բ 196+17+283=496
283+17=300
300+196=496
գ 1032+968+255=2255
1032+968=2000
2000+255=2255
դ 60+40=100
100+57=157
ե 101+999+1001=2001
101+999=1000
1000+1001=2001
զ 333+6667+1992=8992
6667+333=7000
7000+1992=8992
Խնդիր 236
Ինչպե՞ս կփոխվի երկու գումարելիների գումարը,եթե նրանցից մեկին գումարենք 27։Իսկ մի քանի գումարելիների՞ գումարը։
Պատ․՝ 27-ով
Վարժ․237
Ինչպե՞ս կփոխվի երկու գումարելիների գումարը,եթե նրանցից մեկը մեծացնենք 38-ով,իսկ մյուսը՝83-ով։
Լուծում՝
օրինակ՝
10+38=48
10+83=93
93+38=131
10+10=20
131-20=111
Պատ․՝ 111-ով
Վարժ․239
Մի արտադրամասում կար 53 հաստոց,իսկ մյուսում՝12-ով ավելի։Երկրորդ արտադրամասում ավելացրին ևս 17 հաստոց։Ընդամենը քանի՞ հաստոց եղավ երկու արտադրամասերում։Կփոխվի՞ արդյոք հաստոցների այդ քանակը,եթե հաստոցներն ավելացնեն առաջին արտադրամասում։
Լուծում՝
53+12=65
65+17=82
82+53=135
Պատ․՝ ոչ չի փոխվի
Վարժ․240
Երկու գումարելիներից մեկը մեծացրել են 18-ով։Ինչպե՞ս պետք է փոխել մյուս գումարելին,որպեսզի գումարը մեծանա 45-ով։
Լուծում
10+18=28
10+7=17
28+17=45
Պատ.՝45-ով