Category Archives: Մաթեմատիկա
3-րդ ուսումնական շրջանի ամփոփում
Մայիս ամսվա հաշվետվություն
Կոտորակներ
1. Ամբողջը բաժանված է 50 հավասար մասերի: Կոտորակի տեսքով ներկայացրո՛ւ այդ մասերից 5-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը:
5/50,12/50,24/50,35/50,48/50:
2. Ամբողջը բաժանված է 60 հավասար մասերի: Կոտորակի տեսքով ներկայացրո՛ւ այդ մասերից 1-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը:
1/60,12/60,24/60,35/60,48/60:
3. Գտի՛ր նշված թվի մասը
• 35-ի 3/7 մասը
35:7=5 5.3=15
• 420-ի 5/6 մասը
420:6=70 70.5=350
• 180-ի 5/9 մասը
180:9=20 20.5=100
• 2000-ի 9/10 մասը
2000:10=200 200.9=1800
• 140-ի 5/7 մասը
140:7=20 20.5=100
• 100-ի 3/5 մասը
100:5=20 20.3=60
4. Հաշվի՛ր
• 415 կգ-ի 2/5 մասը
415:5=83 83.2=166
• 480 դրամի 5/6 մասը
480:6=80 80.5=400
• 18ժ-ի 2/3 մասը
18:3=6 6.2=12
• 320 լ-ի 6/8 մասը
320:8=40 40.6=240
• 510 մ-ի 2/17 մասը
510։17=30 30.2=60
• 480 կմ-ի 5/16 մասը
480։16=30 30.5=150
5. Աննա գնել էր 800 գ կարագ: Տորթի համար օգտագործվեց այդ կարագի 3/5 մասը: Որքա՞ն կարագ օգտագործվեց տորթի համար:
Լուծում՝800։5=160 160.3=480
Պատասխան՝480 գ կարագ։
6. Սոնան կարդացել է 126 էջանոց գրքի 5/6 մասը: Քանի՞ էջ է նա այդ գրքից կարդացել և քանի՞ էջ է մնացել կարդալու:
Լուծում՝126։6=21 21.5=105 126-105=21
Պատասխան՝կարդացել է 105 էջ,մնացել է կարդալու 21 էջ։
մնացորդը՝ 5։Լուծում՝2.17=34 34+5=39Պատասխան՝39։
11․Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 101 է, թերի քանորդը՝ 7,
մնացորդը՝ 2։
Լուծում՝7.101=707 707+2=709
Պատասխան՝709։
12․Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 53 է, թերի քանորդը՝ 3,
մնացորդը՝ 25։
Լուծում՝3.53=159 159+25=284
Պատասխան՝284։
13․ Դպրոցի 165 աշակերտ պետք է մեկնի ճամփորդության: Ամենաքիչը քանի՞ ավտոբուս է անհրաժեշտ պատվիրել, եթե մեկ ավտոբուսը կարող է տեղափոխել 24 սովորողի:
Լուծում՝165։24=6 (21 մն․) 6+1=7
Պատասխան՝7։
14. Հաշվի՛ր
-
- 30-ի 1/2 մասը
- 30։2=15 15.1=15
- 164-ի 1/4 մասը
- 164։4=41 41.1=41
- 3000-ի 1/100 մասը
- 3000։100=30 30․1=30
15. Հաշվի՛ր
-
- 420 դրամի 1/6 մասը
- 420։6=70 70.1=70
- 360 լ-ի 1/12 մասը
- 360։12=30 30.1=30
- 480 կմ-ի 1/16 մասը
- 480։16=30 30.1=30
16. Գտի՛ր այն թիվը, որի
-
- 1/10 մասը 18 է
- 18.10=180
- 1/6 մասը 20 է
- 20.6=120
- 1/9 մասը 22 է
- 22.9=ղ198
17. Արտահայտի՛ր նշված միավորներով
-
- 1/25 մ =400 մմ
- 1/40 ց =2500 գ
- 1/8 օր =3 ժ
18. Գտի՛ր նշված թվի նշված մասը
-
- 120-ի 5/6 մասը
- 120։6=20 20.5=100
- 34-ի 1/2 մասը
- 34։2=17 17.1=17
- 250 -ի 12/25 մասը
- 250։25=10 10.12=120
- 144-ի 7/12 մասը
- 144։12=12 12․7=84
Մաթեմատիկա 05․20․2022
Վարժ․1012
Հաշվել 5-ի բազմապատիկ այն երկնիշ թվերի գումարը,որոնց թվանշանների գումարը 9 է։
45+90=135
Խնդիր 1051
Անին գնեց գիրք և տետր։Նա գրքի համար վճարեց 3 անգամ ավելի,քան տետրի համար,քանի որ տետրը 300 դրամով էժան էր գրքից։Անին որքա՞ն վճարեց տետրի և որքա՞ն՝ գրքի համար։
Լուծում՝3-1=2 300։2=150 150.3=450
Պատասխան՝տետր՝150 դրամ,գիրք՝450 դրամ։
Խնդիր 1057
Սոնան գնեց գրիչ,մատիտ ու քանոն և վճարեց 750 դրամ։Աննան գնեց գրիչ ու քանոն և վճարեց 550 դրամ,Անին գնեց գրիչ ու մատիտ և վճարեց 500 դրամ։Ի՞նչ արժե այդ իրերից յուրաքանչյուրը։
Լուծում՝ 750-550=200 500-200=300 300+200=500 750-500=250
Պատասխան՝մատիտ՝200 դրամ,գրիչ՝300 դրամ,քանոն՝250 դրամ
Դասարանական աշխատանք
Վարժ․1023
Հաշվել արտահայտության արժեքը։
ա)225․(11664։324)=8100
11664։324=36 225.36=8100
5250-(4225։25+2796։3)=4149
4225։25=169 2796։3=932 169+932=1101
5250-1101=4149
105.(426։3)-(3234։231-14)=14910
426։3=142 3234։231=14 14-14=0 142-0=142
105.142=14910 14910-0=14910
բ)20234-321․23-64236։212=12548
321.23=7383 64236։212=303 20234-7383=12851 12851-303=12548
52846-(3425+415։5).7=28290
415։5=83 3425+83=3508 3508․7=24556
52846-24556=28290
(80231-421.24)-(5425+215։5)= 64659
421.24=10104 80231-10104=70127
215։5=43 5425+43=5468 70127-5468=64659
Գիտելիքների ստուգման թեստ 8
Բազմապատկման զուգորդական հատկությունը
Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Հաշվի՛ր օգտվելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունից։
7x60x5=2100
60x5x7
60×5=300
300×7=2100
172x2x5=1720
2x5x172
2×5=10
172×10=1720
6x5x6x5x6x5=27000
6×5=30
6×5=30
6×5=30
30x30x30=27000
2x4x3x2+6x7x5x2=468
2×4=8
3×2=6
8×6=48
6×7=42
5×2=10
42×10=420
420+48=468
- Վերականգնի՛ր հավասարությունները
2կմ=800 մ +1կմ200մ
8կմ=3 կմ 100 մ + 4կմ900մ
6կմ= 3 կմ 950 սմ+ 2մ50սմ
12սմ =1 սմ 4 մմ + 10սմ6մմ
14դմ=3 դմ 3 սմ +10դմ7սմ
3․ Համեմատի՛ր
12տ40կգ = 12տ4ց
11ց65կգ > 1տ70կգ
4․ Դպրոցում սովորում է 450 աշակերտ։ Աղջիկները 12-ով քիչ են տղաներից։ Քանի՞ տղա է սովորում այդ դպրոցում։
Լուծում՝
450-12=438
438։2=219
219+12=231
Պատ.՝ 231
5․ 2 պարկերից առաջինում կար 27կգ ալյուր։ Երբ վաճառողը այդ պարկից 5 կգ վաճառեց և 3 կգ լցրեց երկրորդի մեջ, ապա պարկերում ալյուրի քանակները հավասարվեցին։ Որքա՞ն ալյուր կար երկրորդ պարկում։
Լուծում՝
27-5=22
22-3=19
Պատ.՝ 19 կգ
6․ Գտի՛ր այն թվերը, որոնց տարբերութունը 451 է, իսկ գումարը՝ 1451։
Լուծում՝
1451+451=1902
1902։2=951
1451-451=1000
1000։2=500
Պատ.՝951,500
Տնային առաջադրանքներ
1․ Հաշվի՛ր օգտվելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունից։
7x60x5=2100
60x5x7
60×5=300
300×7=2100
172x2x5=1720
2.5.172
2.5=10
172.10=1720
6x5x6x5x6x5=27000
6×5=30
6×5=30
6×5=30
30x30x30=27000
2x4x3x2+6x7x5x2=468
2×4=8
3×2=6
8×6=48
6×7=42
5×2=10
42×10=420
420+48=468
- Վերականգնի՛ր հավասարությունները
2կմ350մ+650 մ =3կմ
7կմ550մ+2 կմ 50 մ=10կմ
2մ25սմ +75 սմ = 3մ
2սմ2մմ+12 սմ 8 մմ = 15սմ
2մ7դմ + 15 մ 3 դմ= 18մ
3․ Համեմատի՛ր
5կգ600գ < 6կգ500գ
23կմ30մ < 30կմ23մ
12դմ5դմ < 10դմ8դմ
4․ Շաբաթօրյակին մասնակցում էին 125 աշակերտ։ Աղջիկները 11-ով շատ էին տղաներից։ Քանի՞ աղջիկ էր մասնակցում այդ շաբաթօրյակին։
Լուծում՝
125+11=136
136։2=68
68-11=57
Պատ.՝ 68,57
5․ 2 պարկերից առաջինում կար 24կգ ալյուր։ Երբ վաճառողը այդ պարկից 4 կգ լցրեց երկրորդի մեջ, ապա պարկերում ալյուրի քանակները հավասարվեցին։ Որքա՞ն ալյուր կար երկրորդ պարկում։
Լուծում՝
24-4=20
20-4=16
Պատ.՝16 կգ
6․ 280 տեղանոց դահլիճում համերգի ժամանակ զբաղեցված տեղերը 120-ով շատ էին ազատ տեղերից։ Հաշվի՛ր մուտքի տոմսի արժեքը՝ գիտենալով, որ այդ օրվա վաճառված տոմսերի ընդհանուր գումարը 120000 դրամ է։
Լուծում՝
280-120=160
120000։160=750
Պատ.՝ 750
Դասարանական աշխատանք
Դասարանական աշխատանք
1․ Հաշվի՛ր, թե քանի եռանկյուն կա այս պատկերում։
Պատ.՝9
2․ Փակագծերն այնպես տեղադրի՛ր, որ ճիշտ հավասարություն ստացվի։
7×9+12:(3-2)=23
3․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը
1լ նավթ | 850գ |
5լ նավթ | 4250 |
190լ նավթ | 76500 |
13լ նավթ | 11050 |
4․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը
1լ սնդիկ | 13600գ |
5լ սնդիկ | 68000 |
190լ սնդիկ | 258400 |
13լ սնդիկ | 176800 |
5․ Ուղղի վրա հավասար հեռավորությամբ 30 կետ է նշված։ Հարևան կետերի հեռավորությունը 5սմ է։ Որքա՞ն է ծայրակետերի հեռավորությունը։
Լուծում՝
30×5=150
Պատ․՝ 150 սմ
6․ Ըստ գծագրի հաշվի՛ր երկու տակառների տարողությունները։
Պատ․՝ I տակառում 80լ II տակառում 40լ
7․ Քանի՞ րոպեում 1-ից 51 թվերը հերթականությամբ կգտնես։ 2ր 46վ